Пятница, 22.11.2024, 07:11

ГлавнаяРегистрацияВход
Приветствую Вас, Гость · RSS
Меню сайта
 
Форма входа

 
Поделитесь новостью с друзьями.
 
 Статьи и документы
Главная » Статьи » Объекты и люди

Савур-могила
             Меморіальний комплекс Савур-Могила

   Яскравим сонячним ранком з вершини Савур-Могили видніється сяюча срібляста смужка на південному схилі неба – це Азовське море, що знаходиться за дев’яносто кілометрів від пануючої над степом вершини. А у панорамі по колу, з оглядового майданчика біля підніжжя грандіозного монумента воїнам-визволителям, відкриваються ліси, степ, околиці міст Шахтарск, Торез, Сніжне, розкидані серед полів села.

   З давніх-давен дошли до нас свідоцтва та легенди про славетне минуле цих місцин: про походи руських воїнів проти хазар та половецьких народів, про пекельні битви козаків з татарськими та турецькими людоловами, про сховані скарби…

    
     Знаходиться Савур-Могила на території регіонального ландшафтного парку «Донецький кряж» – вона є не що інше, як один з розмитих за цілу геологічну епоху відрогів Донецького кряжу. Складається вона головним чином з піщанику, котрий вміщує стрази гірського кришталю. Встановлено, що верхня частина Савур-Могили штучного походження – це курган висотою чотири і завширшки більше тридцяти метрів. Вік цієї пам’ятки біля трьох тисяч років. А саму назву останніми роками дедалі частіше пов’язують з ім’ям сарматів-савроматів, що населяли ці землі. Пізніше, вважають вчені, перша частина етноніму «савр» трансформувалась в «саур», «савур».

   Однак вічну й справжню славу Савур-Могила зазнала значно пізніше – в роки Великої Вітчизняної війни, коли вона була більш відома як «висота 277,9». Гітлер наказував своїм військам за будь-яку ціну утримувати річку Міус до кінця війни. Міус-фронт мав стати реваншем за програну Сталінградську битву. Тут відбувались найбільш запеклі бої і в ніч 31 серпня 1943 року було остаточно поховано надії загарбників утриматись на східних кордонах Донбасу – героїчна радянська 5-а Ударна армія захопила висоту, прорвала Міус-фронт і поклала початок визволенню Донбасу та України.

   На честь нечуваної мужності та виключної самопожертви воїнів, що загинули в ім’я перемоги, трудящі Донбасу спорудили на Савур-Могилі меморіальний ансамбль. Головними його елементами є 36-ти метровий обеліск, облицьований гранітом та чавунна скульптура воїна-визволителя, які встановлено на вершині Савур-Могили. Всередині обеліску міститься кімната бойової слави. В експозиції кімнати знаходяться фотокопії газет з публікаціями років війни про Міус-фронт, мапи-схеми взяття висоти, портрети тих, хто брав участь у штурмі висоти. А з оглядового майданчика біля підніжжя обеліску відкривається панорама всього ансамблю. На майданчику стоїть бойова техніка Великої вітчизняної війни: танки, пушки, міномет, видатна «катюша». Від основи Савур-Могили широкі марші сходів ведуть до чотирьох 16-ти метрових пілонів, котрі відображають скульптурні композиції, рельєфи епізодів героїчного штурму висоти. Від пілонів дорога веде далі на вершину до Вічного вогню. Будівництво завершено у 1973 році.



Источник: http://uk.wikipedia.org
Категория: Объекты и люди | Добавил: Alex04 (26.09.2013)
Просмотров: 1889 | Теги: памятник, Саур-могила, Савур-могила, монета Украины | Рейтинг: 5.0/16
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Copyright MyCorp © 2024
Поиск
 
Категории раздела
Монеты Украины [8]
Статьи, публикации, документы так или иначе связаны с монетами Украины и их обращением.
Объекты и люди [10]
Статьи о объектах и людях которым посвящены монеты Украины
Документы НБУ [31]
 
» Текущее время
07:11

» Друзья сайта
  • Монеты Украины
  • Монеты СССР
  • Античное золото
  • Сайт о Киеве
  • Инвестиции в недвижимость
  • Жетоны минторга СССР

  • » Статистика

    Онлайн всего: 1
    Гостей: 1
    Пользователей: 0